با حضور فعالان محیط‌زیست و هنرمندان

جشن انتشار دو مستند از رخشان بنی‌اعتماد در پردیس چهارسو

جشن انتشار دو مستند از رخشان بنی‌اعتماد در پردیس چهارسو
جشن انتشار دو فیلم مستند «همه درختان من» و «یک ساعت از یک عمر» ساخته رخشان‌ بنی‌اعتماد با حضور هنرمندان و فعالان محیط‌زیست،‌ ساعت 18:30 دوم آبان در سالن شماره یک پردیس چهارسو برگزار خواهد شد.

فیلم‌نت نیوز:  رخشان بنی‌اعتماد مستند «همه درختان من» را سال 93 درباره مه‌لقا ملاح،‌بانوی محیط‌زیست ایران ساخت.از مه لقا ملاح به عنوان «مادر محیط زیست ایران» یاد می‌شود. ملاح در سال 1373 با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاه علاقه‌مند به محیط‌زیست سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست» را بنیان گذاشت. مه‌لقا ملاح انتقاد‌ها و اعتراض‌های زیادی به سوءمدیریت در حوزه محیط زیست داشته است. مادر محیط‌ زیست ایران در سن 96 سالگی همچنان به فعالیت‌های خود در راه بهبود وضعیت محیط زیست ادامه می‌دهد.

«یک ساعت از یک عمر» هم مستندی درباره اسکندر فیروز نیان‌گذار و نخستین رئیس ازمان محیط زیست ایران است که از او به عنوان در سازمان محیط زیست ایران یاد می‌شود.«یک ساعت از یک عمر» به‌طور عمده از گفت‌وگو با اسکندر فیروز در منزل او با همراهی محمد درویش، هوشنگ ضیایی و مژگان جمشیدی تشکیل می‌شود، اما همین محیط مشخص و ثابت با پرداخت حرفه‌ای و تصویر‌برداری ملایم و نرم ودقیق و گفت‌وگوها و تدوین حساب شده فیلمی دلنشین، مستندی تاریخی و نیز اثری صمیمی و بدون شعار و گزافه‌گویی پدید آورده است. فیروز در این فیلم اندکی به خانواده و خاندان خود می‌پردازد و بعد به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. پرسش‌هایی در زمینه نحوه تاسیس سازمان محیط‌زیست و قدرت اجرایی آن، طرح اولیه پارک پردیسان، چگونگی جذب و تامین نیروی انسانی متخصص، کنوانسیون رامسر، نشست‌های بین‌المللی و جایگاه و موقعیت او، چگونگی مقابله با تعرض‌ها به طبیعت  و آلودگی‌ها و غیره.در خلال فیلم درویش، ضیایی و مژگان جمشیدی سخنان و پرسش‌هایی مطرح می‌کنند و ضیایی که از همکاران سابق فیروز و از اولین پرسنل سازمان محیط‌زیست بود خاطراتی از سال‌های دور نقل می کرد. 

این دو مستند که به تهیه‌کنندگی مجتبی میرطهماسب تولید شده‌اند،‌توسط مرکز موسیقی بتهوون منتشر شده‌اند.

در این جشن  علاوه بر هنرمندان ، فعلان برجسته حوزه محیط‌ زیست چون اسماعیل کهرم،‌ محمد درویش، مژگان جمشیدی و … حضور دارند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *